Nie wsiąkające kałuże po burzy na posesji generują wiele problemów. Jedną z możliwości rozwiązania ów problemu jest urobienie terytorium, ale również przygotowanie drenażu powierzchniowego bądź podziemnego. Nadobowiązkowo warto uwzględnić zbiornik na deszczówkę. Doskonale w tej służbie spełniają się szamba betonowe.

szamba betonoweTyp pierwszy drenaż podziemny

Drenaż podziemny jest połączeniem drenów rur drenarskich, które wypełnione są mieszanką żwiru i piasku. Ich priorytetem jest spuszczanie przerostu wody magazynującej się na powierzchni terytorium do rur drenarskich, która w następnym etapie kieruje się w stronę odbiornika – rzeki, kanalizacji deszczowej, zbudowanych układów chłonnych lub rowu melioracyjnego. Drenaż powinno się rozlokować niedaleko stałych nawierzchni.

Drenaż systematyczny

Występuje wiele możliwości drenażu podziemnego. Pewnym z nich jest drenaż systematyczny, który niejednokrotnie robi się w gruntach. Dzięki niemu można wymigać si powstawaniu kałuż. Projekt rur drenarskich podłączamy do sączek, które odprowadzają wodę z posesji.  Na początku i na końcu zbieracza umieszczamy szamba betonowe, służącą ku odpowietrzaniu układu i płukaniu zbieracza.

Typ trzeci – drenaż niesystematyczny

Kolejny klasa to drenaż niesystematyczny, który jest nieodzowny do odprowadzania wody z powierzchni maksymalnie sięgającej 8 metrów. Jest rzadko stosowanym rozwiązaniem, a fantastycznie sprawdza się na terenach z wysokim stanem wód gruntowych.

Drenaż powierzchniowy

Drenaż powierzchniowy to powłoka drenażu położona na powierzchni wzdłuż twardej nawierzchni. Skorupę drenażu konstruujemy zastępując warstwy gruntu kruszywem lub keramzytem. Po zebraniu warstwy gruntu sięgającej minimum 20 cm układamy geowłókninę, dzięki której przeszkodzimy wymieszaniu warstwy drenażowej z ziemią. Woda z ukształtowanej ze spadkiem ścieżki lub utwardzonego podjazdu gromadzi się w warstwie drenażowej i niespiesznie wsiąka w grunt.

Szamba betonowe na wodę deszczową

Dobrze jako zbiornik na deszcz sprawdzają się szamba betonowe. Grono osób już korzysta z tego rozwiązania. Swoją popularność zawdzięczają trwałości oraz cenie. Szamba betonowe są jednymi z najtańszych zbiorników na wodę deszczową na rynku. Woda deszczowa fantastycznie sprawdza się do mycia samochodu, ponieważ nie zostawia zacieków. Deszczówkę można wykorzystać też do podlewania krzewów.

Jaki drenaż działki jest najlepszy?